28.04 PONIEDZIAŁEK:
JAK TO BYŁO NA NOCNYM CZYTANIU
Fajnie było!
W piątek wieczorem spotkaliśmy się na Nocnym Czytaniu. To taka impreza, która co roku odbywa się w naszej szkole z okazji Światowego Dnia Książki, no i oczywiście Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci też.
Mogą przyjść wszyscy, którzy chcą. I przyprowadzić, kogo tylko mają ochotę. Można przynieść poduszki i koce, żeby wygodniej się słuchało.
Bo po to właśnie przychodzimy. Słuchamy, jak zaproszeni goście czytają specjalnie dla nas. Do północy! A czasem trochę dłużej.
To, co będzie czytane, do ostatniej chwili jest tajemnicą. W tym roku słuchaliśmy serii książek o Tsatsikim (to takie imię, serio!) rewelacyjnej szwedzkiej pisarki Moni Nilsson. Jej historie są często bardzo śmieszne, ale mówią też o smutnych sprawach, które zdarzają się w życiu. Na pewno Moni Nilsson świetnie by się dogadała z Astrid Lindgren.
W Polsce książki o Tsatsikim wydaje wydawnictwo Zakamarki, a tu jest link do informacji o pierwszej z nich, następne też tam znajdziecie:
http://www.zakamarki.pl/index.php/tsatsiki-i-mamuska.html
Ponieważ mama Tsatsikiego jest basistką w kapeli rockowej, a tata – poławiaczem ośmiornic, poprosiliśmy o czytanie dla nas: bajarkę, projektantkę mody, architekta, projektanta serwisów internetowych i polarnika. Zgodzili się bardzo chętnie i czytali f a n t a s t y c z n i e! Mówili później, że super się bawili i pytali, czy w przyszłym roku też będą mogli czytać. Hm, zobaczymy. Chętnych jest dużo i jak dotąd nikomu nie udało się czytać u nas dwa razy.
Obecność takich interesujących osób była też okazją, żeby się więcej o ich fascynujących zawodach dowiedzieć.
Pani Monika Gajdzińska jest tłumaczką literatury – przeważnie dziecięcej – z angielskiego i bajarką, czyli opowiadaczką bajek. Jej słuchaczami są i dzieci, i dorośli – wszyscy, którzy lubią słuchać. Pani Monika najbardziej lubi opowiadać stare, tradycyjne baśnie z różnych stron.
Pan
Maciej Jacaszek jest architektem. Wiedzieliśmy, że architekt projektuje różne budowle, ale nie sądziliśmy, że może w ten sposób przedstawiać na przykład wiatr – a to właśnie pan Maciek nam pokazał.
Pan
Piotr Czerski jest poetą, pisarzem i człowiekiem Internetu: projektantem serwisów internetowych i autorem słynnego w sieci manifestu
My dzieci sieci, który można przeczytać tu:
http://pokazywarka.pl/pm1pgl/ .
Pani Katarzyna Królak projektuje modę. Choć z wyglądu przypomina raczej Alicję w Krainie Czarów, przedstawiła się nam jako Szalony Kapelusznik i rozdała do ponoszenia stworzone przez siebie kapelusze. Jeśli chodzi o modę dziecięcą, pani Kasi najbardziej podobają się dzieci ubrane bardzo kolorowo i w ubrania, które nie przeszkadzają w zabawie.
Pan Marcin Węsławski jest profesorem oceanografem, który bada niewidoczne gołym okiem stworzenia żyjące w morzu. Często robi to w Arktyce, jest więc także polarnikiem. Kiedyś razem z innymi badaczami naliczyli w ciągu sezonu w okolicy stacji badawczej 246 niedźwiedzi polarnych. Jego największą dumą zawodową jest zgrany zespół współpracowników.
Wszyscy nasi goście opowiadając o wykonywanych zawodach, mówili zarazem o swoich pasjach. I na pewno z Nocnego Czytania 2014 zapamiętamy, że:
1.WARTO CZYTAĆ MONI NILSSON
2.JEŚLI SIĘ KOCHA SWOJĄ PRACĘ, TO JEST SIĘ SZCZĘŚLIWYM CZŁOWIEKIEM
Do zobaczenia za rok – w jakiejś innej bajce…