10.05 NIEDZIELA:
Sprawozdanie z organizacji i przebiegu
„Nocnego Czytania”
Motywem przewodnim tegorocznego „Nocnego Czytania”, które odbyło się 8 maja od 20 do północy, były zwierzęta. Jako lektorzy zostali zaproszeni ludzie w różny sposób związani ze zwierzętami:
Policjant, przewodnik psa policyjnego, pan Piotr przeczytał fragmenty książki Katarzyny Terechowicz i Wojciecha Cesarza „Pamiętnik grzecznego psa”. Pani Magdalena, prezenterka telewizyjna, obecnie właścicielka kwiaciarni, a prywatnie – posiadaczka chomików, szczurów, psa i kota, zaprezentowała „Kocie historie” Tomasza Trojanowskiego. Pani Dominika, lekarka weterynarii, posiadaczka mopsa i świnki morskiej, przeczytała fragmenty książki Michaela Bonda „Olga Dapolga”. Pani Ewa z Działu Edukacyjnego Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Oliwie, właścicielka świnki morskiej i psa, opiekunka między innymi pytona królewskiego, przeczytała fragmenty powieści Lauren St.John „Biała żyrafa”. Pani Kamila, trenerka jazdy konnej i hipnoterapeutka, właścicielka Stajni IHaHa w Oliwie, koni rasy kob irlandzki oraz szczurów, zaprezentowała fragmenty powieści Astrid Vollenbruch „Jednorożec. Przez most we mgle”. Na koniec, dla wytrwałych pani Ewa, pisarka i tłumaczka, posiadaczka czterech kotów, przeczytała niepublikowaną jeszcze w Polsce książkę „Szczurynki. Szczurzy żywot w opowiastkach i obrazkach” Olgi Gromyko (wkrótce tom ten ukaże się w księgarniach).
Wszystkim lektorom serdecznie dziękujemy za przyjęcie zaproszenia, poświęcenie nam czasu, sił, pracy i dobrych chęci, za ciekawe informacje, odpowiedzi na liczne pytania widowni, wspaniałe czytanie i miłą atmosferę. Panią Mariettę Tiszbein prosimy o przyjęcie podziękowania za pomoc w zdobyciu niektórych książek.
Na widowni w pierwszej godzinie imprezy było tłoczno, potem tłum stopniowo rzedł (jak zwykle), aż zostało dwanaścioro dzieci i pięcioro rodziców. W ten sposób wytrwali pobili ubiegłoroczny rekord – osiem osób. W tym roku wielu rodziców przybyło razem ze swoimi dziećmi, zamiast „podrzucać” je do szkoły i odjeżdżać - co bardzo nas cieszy. Przykre tylko, że znalazły się mimo wszystko osoby skłonne do przeszkadzania innym.
Dziękujemy Rodzicom, którzy pomogli w organizacji wieczoru: pani Małgosi Sabiniarz za lampkę, pani Heni Lipińskiej za pomoc w robieniu kanapek i organizowaniu widowni oraz wszystkim, którzy zostali do końca, by pomóc w sprzątnięciu krzeseł i materaców. Dziękujemy także nauczycielkom obecnym na sali i pomagającym w organizacji wieczoru, paniom: Kasi Blumie, Magdzie Brendel, Marii Olszewskiej, Magdzie Wróbel i Marzenie Koteckiej – Adamarczuk, Dziewczynkom z klas 4a, 5 i 6a za pomoc w urządzeniu sali i robieniu kanapek oraz chłopcom z 6a za rozstawienie nagłośnienia, panu Zenkowi i pani Grecie za dodatkowe prace porządkowe.
Wieczór był udany, dzieciaki zadowolone i zaangażowane, zadawały gościom mądre, interesujące pytania, żywo reagowały na czytane lektury. W kuluarowych dyskusjach pozytywnie oceniano książki i umiejętności lektorskie czytających, choć na przykład pan policjant pierwszy raz w życiu czytał przed publicznością! Jedna z lektorek podziękowała za szansę uczestnictwa w tak sympatycznym wydarzeniu, co jest najmilszą recenzją. Wszyscy zgłosili gotowość przyjścia za rok.
Cieszymy się, że udało się nam podtrzymać tradycję „Nocnego Czytania” mimo nieobecności pani Maugo Domańskiej, pomysłodawczyni tej imprezy. To ogromna satysfakcja i frajda. Do zobaczenia na następnym „Nocnym Czytaniu”!
Patrycja Bojarowska – Łuczak i Magdalena Kaczmarczyk